Co powoduje niedrożność jajowodów? Jak je leczyć? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Co powoduje niedrożność jajowodów? Jak je leczyć?

Co powoduje niedrożność jajowodów? Jak je leczyć?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Kiedy kobieta marzy o dziecku, a kolejne miesiące nie przynoszą upragnionej ciąży, rozpoczyna się etap poszukiwania przyczyn takiego stanu. Konsultacje lekarskie, różnego rodzaju testy, badania, a czasem nawet zabiegi, mają za zadanie przybliżyć cel jakim jest upragnione macierzyństwo. Tymczasem niejednokrotnie za niepłodność odpowiada niedrożność jajowodów. Wykrywa się ją dopiero podczas specjalistycznego badania wykonywanego przez ginekologa. Jak zatem rozpoznać niedrożność jajowodów? Czy są skuteczne metody leczenia? Postaramy się wyjaśnić i odpowiedzieć na te pytania.

Niedrożność jajowodów – co to jest?

Żeby lepiej zrozumieć co to jest niedrożność jajowodów, warto wyjaśnić czym w ogóle są jajowody. Otóż jajowody stanowią wewnętrzny element układu płciowego kobiety. Wyglądem przypominają rurki łączące jajniki z macicą. Jajowody pełnią bardzo ważną funkcję, ponieważ w nich dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej, która następnie jest transportowana do macicy, gdzie zarodek w odpowiednich warunkach może dalej się rozwijać. Czasami jednak z powodu różnych schorzeń zdarza się, że jajowody nie mogą pracować prawidłowo i wtedy mówi się właśnie o ich niedrożności. W sytuacji, gdy powstaną zrosty w okolicy jajowodów lub ich otoczeniu oraz pojawią się tzw. czopy śluzowe, które prowadzą do zamknięcia światła jajowodów, plemniki nie mają szansy na przedostanie się do komórki jajowej.

Niedrożność jajowodów – objawy

Niedrożne jajowody często nie dają żadnych charakterystycznych objawów. W niektórych przypadkach mogą prowadzić do łagodnego, regularnego bólu po jednej stronie brzucha. Wiele kobiet nie wie, że ma zablokowane jajowody, dopóki nie doświadczy długotrwałych problemów z zajściem w ciążę. W takiej sytuacji warto wykonać diagnostykę w tym kierunku. Drożność jajowodów można zbadać na kilka sposobów takich jak histerosalpingografia (HSG), sonohisterosalpingografia (sono-HSG) oraz laparoskopia. Najmniej inwazyjne jest badanie sono-HSG, wykonywane za pomocą USG i środka kontrastującego. Przeprowadzić je można chociażby w ośrodku leczenia niepłodności, takim jak Klinika Bocian.

Niedrożność jajowodów – leczenie

Leczenie niedrożności jajowodów w dużym stopniu zależy od wielkości i rodzaju zrostów. W przypadku, gdy są niewielkie, czasami podczas badania wystarczy samo podanie środka kontrastującego, który spowoduje udrożnienie jajowodu. Niekiedy wykonuje się także zabieg laparoskopii, który ma za zadanie uwolnienie jajowodu i przywrócenie jego kształtu. Niestety nie zawsze powoduje to, że jajowód będzie znowu prawidłowo funkcjonował. Co w sytuacji, gdy kobieta w dalszym ciągu nie będzie mogła zajść w ciążę? Gdy oba jajowody są niedrożne, warto zastanowić się nad zapłodnieniem pozaustrojowym in vitro. Wyspecjalizowanym miejscem, gdzie można udać się po pomoc, jest klinika leczenia niepłodności, która zajmuje się diagnostyką niepłodnych par marzących o potomstwie. Na pierwszej wizycie lekarz zleci wykonanie odpowiednich badań i zaplanuje szczegółowy plan leczenia. Więcej na ten temat można dowiedzieć się tu: https://klinikabocian.pl/pierwsze-kroki.

Niedrożność jajowodów – przyczyny

Niedrożność jajowodów może być wynikiem zakażeń oraz chorób przenoszonych drogą płciową takich jak np. Chlamydia, grzybica czy rzeżączka. Poza tym do nieprawidłowego funkcjonowania jajowodów mogą przyczynić się także:

  • stany zapalne narządów miednicy mniejszej,

  • endometrioza,

  • ciąża pozamaciczna,

  • nowotwory jajowodów,

  • poronienia,

  • przebyte operacje chirurgiczne w obrębie jamy brzusznej np. zapalenie wyrostka robaczkowego,

  • nieprawidłowa aplikacja wkładki wewnątrzmacicznej.

Niedrożność jajowodów a owulacja

Niedrożność jajowodów może być jednostronna lub obustronna. W przypadku, gdy niedrożność występuje w jednym jajowodzie i pacjentka nie posiada innych zaburzeń wpływających negatywnie na płodność, istnieje szansa na naturalną ciążę. Zazwyczaj w trakcie cyklu uwolnienie komórki jajowej następuje naprzemiennie, raz z jednego jajnika, raz z drugiego. Jednak nie musi tak zawsze przebiegać, bowiem może się zdarzać, że owulacja będzie następowała z jednego jajnika w kilku, następujących po sobie cyklach. Gdy komórka trafi do zdrowego jajowodu, może dojść do zapłodnienia. Jeśli natomiast oba jajowody są całkowicie zablokowane, naturalna ciąża będzie niemożliwa. Wówczas z pomocą mogą przyjść właśnie metody wspomaganego rozrodu w postaci in vitro.